CZYM JEST TALIA JA-TY?

CZYM JEST TALIA JA-TY?

Talia Ja-Ty to gra psychologiczna stworzona po to, aby pogłębiać relacje z innymi i poszerzać swoją świadomość.

 

Talia Ja-Ty służy do tego, aby grać z innymi i pogłębiać więzi.
Albo by korzystać z niej samodzielnie do lepszego poznania siebie i rozwoju indywidualnego.
Możesz używać jej w grupie znajomych lub przyjaciół.
Możesz ją zabrać na randkę (byle nie pierwszą:) i użyć do zbudowania wyjątkowej relacji.
Możesz z nią ponownie zobaczyć partnera, z którym spędziliście ostatnie 30 lat Waszego życia.
Możesz ją również wykorzystać jako narzędzie do pracy grupach (np. podczas warsztatów, treningów itp).

 

Pytania są dla mnie jak okna. Dopiero kiedy naprawdę próbuję odpowiedzieć i zadaję sobie trud poszukania własnej prawdy, otwieram okno i rozglądam się w swoim wewnętrznym świecie. Dopóki nie zadam sobie pytania, albo ktoś mi go nie zada, to konkretne okno pozostaje zasłonięte.

Z Talii możesz korzystać w pojedynkę, ale przede wszystkim służy do tego, aby grać z innymi. Kiedy używam słowa “gra”, nie mam na myśli tradycyjnej gry, gdzie są zwycięzcy i przegrani, ale raczej aktywność z proponowaną strukturą i zasadami.

Pytania w Talii są prywatne. Bywają trudne. Odnoszą się do osobistej historii i jej wpływu na teraźniejszość. Zachęcam Cię, abyś spróbował/a odpowiedzieć na każde pytanie zadane Ci podczas gry. Potraktuj to jako eksperyment. Nawet jeśli masz za sobą wiele lat własnej terapii i warsztatów rozwojowych, warto przyjąć perspektywę: jakie to jest/jak to wygląda dla mnie teraz?

Każda Talia składa się ze 100 pytań. 50 pytań to (najczęściej otwarte) pytania dotyczące osobistej historii, przekonań i związków, a pozostałe 50 to pytania relacyjne, dotyczące relacji pomiędzy graczami. W sposobie rozgrywki, który Ci proponuję, wybranej osobie zadajesz z karty jedno pytanie ogólne albo jedno pytanie relacyjne.

 

Pierwsza Talia + Druga Talia

Pierwsza Talia miała swoją premierę w marcu 2020 r. We wrześniu 2020 r. ukazała się druga edycja Pierwszej Talii, w której zmieniono pudełko z miękkiego na twarde i poprawiono kilka pytań. W grudniu 2021 r. na rynku ukazała się Druga Talia.

Z Drugiej Talii Ja-Ty można korzystać niezależnie od pierwszej (nie trzeba posiadać Talii Ja-Ty). Pierwsza Talia bardziej eksploruje to, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość, z kolei Druga Talia bardziej eksploruje „teraz-dla-potem” (jak doświadczenia i działania teraźniejszości kierują nas ku przyszłości). W przypadku pytań relacyjnych w Pierwszej Talii są one bardziej dopasowane do świeższych relacji, a w przypadku Drugiej Talii mogą lepiej sprawdzić się dla wieloletnich związków.

Pytania z Pierwszej Talii: